Wizualizacje wnętrz
Dobry sposób na pokazanie projektuWstęp
Wizualizacje wnętrz to specyficzny rodzaj wizualizacji 3d ukazujący projektowane wnętrza. Mogą być oczywiście wykonywane technikami tradycyjnymi jak cienkopisy i akwarele – lecz dziś to już rzadkość pożądana raczej przez koneserów sztuki. W dzisiejszych czasach inwestorom potrzebna jest dosłowność. Oczekują wizualizacji wnętrz które będą możliwie najbardziej zbliżone do proponowanego przez projektantów nowego zagospodarowania przestrzeni. Powodów takich jest zapewne kilka lecz najważniejszy i najbardziej oczywisty to pieniądze. Chcą być pewni, że proponowana przestrzeń ich nie rozczaruje i zestawione ze sobą elementy będą współgrały, a całość będzie funkcjonalna. Innymi słowy, że ich pieniądze się nie zmarnują.
Wizualizacje wnętrz 3d
Z pomocą przychodzą wizualizacje wnętrz zbliżone do zdjęć a czasem łudząco do nich podobne. Mogą pokazać konkretne dostępne na rynku przedmioty ustawione zgodnie z planem architektonicznym. Podłogi pokrywają się odpowiednią dla danego rozwiązania projektowego nawierzchnią, a ściany odpowiednim wykończeniem. Wizualizacje wnętrz ukazują właściwe proporcje i kolorystkę elementów oraz odbicia i oświetlenie. Ponadto w bardzo szybki sposób można zmienić kolorystykę lub nawet fakturę materiałów wykończeniowych, oczywiście taki obrazek należy prze-renderować – tu potrzebny jest czas, lecz jeżeli obrazek jest wystarczający mały lub efekty oglądamy na podglądzie w czasie rzeczywistym to na bieżąco możemy takie zmiany obserwować. Trochę bardziej problematyczne w wizualizacjach wnętrz tworzonym przy pomocy programów 3d jest wymiana wyposażenia na zupełnie inne. Jeżeli nie posiadamy konkretnych wybranych modeli sprzętów w naszej bibliotece to aby zmienić aktualne wybrane musimy je wymodelować. To proces który pochłania najwięcej czasu. Jednakże jeśli w tradycyjnej wizualizacji chcemy zmienić wyposażenie to należy ją także całą od początku przerysować.
Cel jaki stawiamy przy wykonywaniu wizualizacja wnętrz
Co mogą pokazywać wizualizacje wnętrz? Odpowiedź jest oczywista: każde wnętrze. We wstępie określimy po co są one wykonywane. Ale czy tylko aby pokazać projekt mieszkania czy biura przyszłemu inwestorowi? Nie tylko. Często wykonuje się na potrzeby katalogów i prospektów reklamowych dla deweloperów ukazując przykładowe (modelowe) zagospodarowanie mieszkania w budowanym budynku mieszkalnym. Takie wizualizacje wnętrz są wartościowe dla przyszłych nabywców mieszkania. Inwestorowi natomiast oszczędzają pieniądze na budowie mieszkania pokazowego.
Wizualizacje wnętrz przychodzą również z pomocą producentom mebli. Przykładem staje się w tym wypadku marka SFD Skandinavisk Möbeldesign dla, której mieliśmy przyjemność wykonywać wizualizacje. Producenci nie muszą budować drogiej dioramy i wynajmować studio fotograficzne, aby wykonać zdjęcia swoich produktów. Mogą zamówić usługę wykonania wizualizacji i cyfrowo sfotografować swój produkt. Takie wizualizacje wnętrz oczywiście nie muszą być wykorzystywane tylko przez producentów mebli, lecz także przez producentów innego rodzaju wyposażenia i elementów dekoracyjnych. Producentów lamp, listew dekoracyjnych, grzejników czy armatury łazienkowej lista jest długa. Od podłogi, aż po sufit.
Wizualizacje wnętrz mogą pokazać ten sam produkt w rożnych wnętrzach. Nowoczesnych, klasycznych, wnętrzach z epoki, biurowych. Jest to niewątpliwa przewaga wizualizacji nad tradycyjną fotografią.
Jak się wykonuje wizualizacje wnętrz?
Jest to proces składający się z kilku etapów. Wymaga specjalistycznego sprzętu i dużej wiedzy tworzącego takie wizualizacje wnętrz. Wymaga także znajomości i posiadania odpowiedniego oprogramowania. Od programów do modelowania w trzech wymiarach – 3d Max, Blender do programów do operacji na obrazach rastrowych jak Photoshop czy Krita.
Wszystko zaczyna się od planu architektonicznego lub szkiców czy zdjęć referencyjnych. Przygotowuje się najpierw ogólny model wnętrza w skali, w przestrzeni 3d. Ustawia się w odpowiednich miejscach elementy takie jak drzwi, okna i ściany. Dlatego dobrze aby osoba pracująca nad wizualizacjami wnętrz miała nie tylko zmysł artystyczny, ale pojęcie lub nawet w pewnym zakresie wykształcenie techniczne. Następnie modeluje się wyposażenie i oczywiście w razie potrzeb elementy dekoracyjne, przedmioty użytkowe, które nadają realizmu wizualizacji. Książka, szklanka soku pomarańczowego, palto rzucone niedbale na krzesło – takie elementy zawsze dodają smaku wizualizacji.
Kolejny etap to nadawanie wymodelowanym elementom materiałów, czyli matematycznego opisu faktur i sposób załamywania światła na obiektach. Po czym ustawia się oświetlenie sceny i określa miejsca ujęć. Potem wybieramy wielkości obrazka i parametry renderu oraz liczbę i rodzaje kanałów do wyrenderowania. Po renderze wizualizacji wnętrza przechodzi się do programu graficznego 2d aby w post-processingu podnieść walory estetyczne i artystyczne wizualizacji.