Wizualizacje 3d

Za ich pomocą możemy pokazać niemal wszystko!

Wstęp

Wizualizacje 3d to w dzisiejszych czasach standard prezentacji projektu. Projektu szeroko rozumianego. Wprawdzie wizualizacje 3d zdobyły szturmem pracowanie architektoniczne i rynek deweloperów. Ale są również szeroko wykorzystywane w rożnych dziedzinach życia. Mają przewagę na tradycyjnymi technikami na wielu polach. Dla przykładu – wymodelowany obiekt można oglądać z różnych stron i pod rożnymi kątami. Czym są i jak się je tworzy? Zapraszamy do czytania.

Wizualizacje 3d

Wizualizacje 3d stały się standardem w bardzo wielu dziedzinach życia. Począwszy od typowych wizualizacji 3d obiektów architektonicznych po symulacje medyczne. Za ich pomocą w łatwy i szybki sposób można pokazać bardzo wiele przedmiotów, obiektów kubaturowych, czy nawet mikroby z każdej strony. Projekt możemy szybko przedstawić w wielu wariantach kolorystyczny lub jakby wyglądał gdyby był zrobionych z innych materiałów. Tą samą figurkę możemy pokazać wykonaną z drewna, metalu czy plastiku. Możliwości są nieograniczone. „Sky is no limit”. Czemu zawdzięczamy im taką popularność? Przyczyny takiego stanu rzeczy są proste. Oszczędzają czas i pieniądze. Wizualizacje 3d otaczają nas wszędzie. Czasem trudno jest je odróżnić od zdjęć. Czasem korzystając z technik wizualizacji 3d użytych w filmie praktycznie nie ma możliwości odróżnienia czy dany element sceny filmowej jest rzeczywisty czy został podłożony zamiast zielonego tła.

Wizualizacje 3d

Cel – czyli po co wykonujemy wizualizacje 3d?

Wizualizacje 3d jak już wspomnieliśmy wcześniej służą do pokazania projektu z różnych stron i w różnych wariantach. Używa się ich w branży deweloperskiej i architektonicznej. Służą do pokazania budynku z każdej strony i w określonym kontekście urbanistycznym. Często są wykorzystywane w procesie projektowym do wykonywania wizualizacji wnętrz. Kolejnym polem wykorzystywania wizualizacji 3d jest prezentacja produktów. Każdy dowolny element można zaprezentować za pomocą wizualizacji 3d. W reklamach zegarków czy komórek. Wizualizacje 3d stają się nie ocenią pomocą. Można je przedstawić w idealny sposób, w jaki nie dałoby się tego zrobić używając tradycyjnych technik fotograficznych czy zdjęciowych. Wykorzystuje się także w przemyśle motoryzacyjnym – reklamy aut już bardzo rzadko są nagrywane kamerą. Taniej i szybciej, a niekiedy i dużo bezpieczniej(!) jest „nakręcić” dynamiczną i pełną emocji reklamę przy użyciu technik wizualizacji 3d. Przemysł farmaceutyczny to kolejne miejsce w które wdziera się wizualizacja 3d. Procesy komórkowe czy działania antybiotyków można wizualizować w technologi 3d z łatwością.

wizualizacje-3d-plac

Oczywiście są i minusy. Czasami jeżeli wizualizacja 3d jest animacją – proces renderowania jest bardzo czasochłonny i trzeba to zawsze uwzględnić w harmonogramie prac na danym projektem. Z wizualizacjami statycznymi jest w tym przypadku lepiej nawet pomimo, że render jednego obrazka może trwać kilka godzin.

wizualizacja-3d-medyczna

Jak się wykonuje wizualizacje 3d?

wizualizacje-3d-produktu

Wizualizacje 3d wykonuje się w kilku etapach. Wymagają one specjalistycznego sprzętu i oprogramowania a także dużej wiedzy tworzącego. I inaczej wygląda proces wykonywania statycznych obrazów inaczej animacji. Lecz zasadniczo wizualizacje 3d wykonujemy zaczynając od wymodelowania sceny i obiektów umieszczanych na tej scenie. Co to oznacza? Oznacza to w dużym uproszczeniu, że wprowadzamy do przestrzeni 3d programu fizyczne trójwymiarowe avatary przedmiotów.

Następnie nakłada się na nie materiały – matematyczny i graficzne przedstawienie rzeczywistych faktur i tekstur przedmiotów oraz określamy jak zachowa się światło jak na trafi na dany przedmiot z danym materiałem. Kolejno ustawia światła i kamery, i… renderuje. Jeżeli mamy do czynienia z animacją wirtualne elementy trzeba jeszcze z animować, ale to już opowieść na inny artykuł.wizualizacje-3d-obiektu

Preparing

virtual

reality